W życiu jest kilka bardzo ważnych dni, którymi chcemy dzielić się z rodziną i znajomymi. Tak więc okazje typu ślub, chrzest, osiemnastka itp. są wydażeniami łączącymi się z organizacją przyjęć.

Pierwszym etapem jest wybór zaproszeń. Jednak priorytetem nie jest tylko wybór odpowiedniego stylu, ale również cała oprawa rytuału zapraszania. Czyli jak elegancko i kulturalnie zaprosić gości.

Wybierając zaproszenie, powinniście zwrócić szczególną uwagę na właściwy styl. Nie tylko odpowiedni do okazji, ale również dopasowany do wielkości i powagi wydarzenia.

Istotne jest to, jakie informacje będą wewnątrz zaproszenia. Znaleźć muszą się tam takie dane jak: kto zaprasza, gdzie odbędzie się uroczystość, w jakim dniu, o której godzinie oraz z jakiej okazji odbędzie się przyjęcie. W środku umieścić możemy również skrót RSVP, co oznacza respondez s’il sous plait (prosimy o odpowiedź). Zaproszeni powinni odpowiedzieć na piśmie, zadzwonić (jeśli został podany numer telefonu) lub odpowiedzieć drogą elektroniczną (jeśli widnieje email).

Po wybraniu odpowiedniego zaproszenia, w czym oczywiście pomagamy, musicie utworzyć listę gości . Bierzcie przy tej okazji pod uwagę, kogo chcecie zaprosić jedynie na ceremonię ślubną, a kogo również na przyjęcie weselne. Robiąc listę kierujcie się następującymi zasadami savoir vivre:

  • osoby, które ukończyły 18 rok życia powinny dostać własne, odrębne zaproszenie,
  • jeśli chcecie zaprosić osoby dorosłe wraz z ich dziećmi, powinniście zastosować zwrot: „Sz. P. Annę i Adama Nowaków z rodziną (lub z dziećmi)” a nawet wypisać wszystkich z imienia: „Sz. P. Annę, Adama, Antosia i Hanię Nowaków”,
  • natomiast, jeżeli planujecie zaprosić osoby dorosłe, ale bez ich dzieci, należy użyć formuły: „Sz. P. Annę i Adama Nowaków”,
  • jeśli zapraszacie osobę, o której życiu prywatnym wiecie niewiele, o tym, czy i z kim jest aktualnie w związku, należy w zaproszeniu zawrzeć formułę „wraz z osobą towarzyszącą…”,
  • zapraszając osoby w stałym, lecz nieformalnym związku, powinniście na zaproszeniu wypisać pełne imię i nazwisko obydwojga.
  • pamiętajcie także o tym, aby upewnić się, co do dokładnej pisowni nazwisk zapraszanych gości. Popełnienie w nich błędu jest bardzo dużym faux pas. Równie istotna jest poprawna ich odmiana. Nie zapominajmy, że ulegają jej wszystkie, nazwiska polskie, nie tylko te popularne, zakończone na końcówkę „-ski”, jak np.: pan Kowalski – pana Kowalskiego. Odmieniamy także nazwiska takie jak: „państwa Rybników”, a nie „państwa Rybnik”, czy „państwa Mańków” a nie „państwa Mańko”.

Na podstawie takiej listy możecie zamówić zaproszenia. Pamiętajcie, aby mieć ich w gotowości o 10% więcej, niż osób na liście. A to na wypadek pomyłek przy wypisywaniu lub gdyby na przykład któryś z zaproszonych gości nie mógł przybyć na wesele, a na jego miejsce chcielibyście zaprosić kogoś innego, z listy rezerwowej.

Po otrzymaniu gotowych zaproszeń pojawia się pytanie, kiedy najlepiej je wręczyć. Wszystko zależy od okazji. Jeżli jest to zaproszenie np. na urodziny, imieniny, święta, bankiet lub pokaz mody, można to zrobić z dwu- lub trzytygodniowym wyprzedzeniem. Zaproszenie na ślub powinniśmy wręczyć najpóźniej miesiąc przed urocztsością, a optymalny wariant to trzy miesiące przed wyznaczoną datą.

Rodzi się kolejna wątpliwość. Jak zapraszać? W przypadku ślubnych zaproszeń, najbliższej rodzinie, przyjaciołom najlepiej wręczyć je osobiście. Sprawimy tym ogromną radość naszym bliskim. Kiedy jest to niemożliwe wysyłamy list pocztą, oczywiście odpowiednio wcześniej. Gdy mówimy o imieninach lub urodzinach, również możemy zrobić to osobiście. Osobie zapraszanej na pewno zrobi się o wiele przyjemniej.